Rekrutacja w IT - case study

Edyta Wilgos
Chief Business Development Officer
Ikona kalendarza
22 września 2023

Wyzwanie

Potrzeba: Lider w dziedzinie realizacji kompleksowych rozwiązań technologicznych potrzebował wsparcia w zatrudnieniu grupy przynajmniej 10 programistów w jednym czasie, z kompetencjami minimum Junior Java, mających doświadczenie w pracy biznesowej. Naszemu klientowi zależało, żeby jego przyszli pracownicy potrafili wykorzystać w realnych projektach posiadane umiejętności oraz żeby maksymalnie skrócić czas onboardingu.

Rozwiązanie

Przygotowaliśmy dedykowaną Akademię Java Developer PRO, której celem było pozyskanie z rynku doświadczonych w programowaniu kandydatów oraz uzupełnienie i wyrównanie ich kompetencji do poziomu zadowalającego klienta. Wobec uczestników, poza określonym doświadczeniem, wymagana była również gotowość do zaangażowania się w realizację intensywnego kursu, a po jego zakończeniu gotowość do podjęcia pracy u naszego klienta.

Realizacja

Realizacja Akademii rekrutacyjno-rozwojowej podzielona była na 3 główne części.

Etap 1. Rekrutacja i selekcja kandydatów spełniających oczekiwania klienta

W pierwszym kroku zdefiniowaliśmy wspólnie z klientem profil idealnego kandydata do pracy na wymaganym stanowisku. Omówiliśmy wyzwania, jakie będą stawiane przed przyszłymi pracownikami i przykładowe projekty. Wspólnie z osobami merytorycznymi określiliśmy wymagane kompetencje “wejściowe” do projektu oraz zdefiniowaliśmy profil idealnego absolwenta Akademii.

Ustaliliśmy, że absolwent kursu będzie posiadał solidne fundamenty programowania w Javie, dostosowane do oczekiwań Klienta względem kandydatów na stanowiska Java Developer m.in.

  • będzie potrafił korzystać z narzędzi umożliwiających realizację projektu m.in. systemu kontroli wersji, Docker czy serwera ciągłej integracji;
  • nauczy się pracować w zwinnym zespole, realizować przydzielone zadania, współpracować z innymi programistami;
  • zdobędzie umiejętność budowania kompletnych aplikacji od warstwy utrwalania, aż po usługi REST / interfejs użytkownika;
  • opanuje testowanie na poziomie jednostkowym i integracyjnym oraz stosowanie podejścia Test Driven Development;
  • będzie tworzyć czysty kod i architekturę, świadomie stosować wzorce projektowe oraz refaktoryzacyjne;
  • nauczy się wykorzystywać i integrować najbardziej popularne rozwiązania na JVM.

Po naszej stronie była rekrutacja i selekcja kandydatów. Stworzyliśmy plan i harmonogram działań, ogłosiliśmy nabór i zadbaliśmy o cały proces komunikacji. Równolegle prowadziliśmy kampanię marketingową, która zapewniła skuteczne dotarcie do grupy docelowej. Wstępną selekcję kandydatów wykonaliśmy za pomocą formularzy i testów predyspozycji. W kolejnym kroku metodą wywiadów 1:1 sprawdzaliśmy motywację i gotowość zaangażowania w realizację projektu, a także dodatkowe wymagane przez klienta umiejętności. Wynikiem procesu selekcji było podpisanie z grupą 15 idealnych kandydatów umowy, w której każdy zadeklarował gotowość do zaangażowania się w warsztaty, wykazywanie stosownych postępów i gotowości podjęcia pracy zgodnie z przedstawionymi warunkami.

Etap 2. Realizacja intensywnej Akademii

Szczegółowy program kursu został opracowany przez naszych ekspertów i trenerów na podstawie wytycznych od klienta, oraz w oparciu o analizę dotychczasowych umiejętności i doświadczenia uczestników. Program szkoleniowy zaplanowano na 25 dni warsztatów z trenerem (po 8h każdy) w rozkładzie dwudniowych spotkań w wybrane weekendy. Proces edukacji został rozłożony na okres 5 miesięcy. Grupa liczyła 15 osób, z czego 10 najlepszych absolwentów miało otrzymać propozycję współpracy od naszego klienta.

Całość przebiegała zgodnie z przyjętymi założeniami i według ustalonego zakresu. Pomiędzy modułami przeprowadzaliśmy zadania i testy, które pozwalały monitorować przyrost wiedzy i umiejętności uczestników. Zajęcia miały formę intensywnych warsztatów i bardzo mocno skupiały się na praktycznych umiejętnościach, na czym zależało klientowi. Poza warsztatami szkoleniowymi w wyznaczonych terminach uczestnicy mieli możliwość indywidualnej konsultacji z trenerem i stały kontakt na slacku. Udostępniliśmy uczestnikom e-learningowy kurs z wybranego zakresu oraz nagrania wideo z weekendowych zajęć. W trakcie trwania programu realizowane były projekty praktyczne: grupowy oraz indywidualny, który wymagał zastosowania i wykorzystania umiejętności niezbędnych na nowym stanowisku.

Etap 3. Selekcja absolwentów Akademii

Weryfikacja przyrostu wiedzy i umiejętności odbywała się na bieżąco w trakcie trwania kursu. Na koniec zarekomendowaliśmy klientowi 12 absolwentów, którzy według nas wykazali największe postępy. Klient przeprowadził selekcję kandydatów własnymi metodami i zaproponował współpracę każdemu absolwentowi z naszego polecenia.

Rezultat:

Akademia w opisanym formacie pozwoliła na sprawne zatrudnienie grupy 12 osób, które wykazywały podobny poziom kwalifikacji i mogły sprawnie przystąpić do pracy w projektach wymagających wykorzystania konkretnych umiejętności. Absolwenci kursu zostali rzetelnie przygotowani do pracy na wyznaczonym stanowisku. Zrealizowany projekt pozwolił klientowi zaoszczędzić na kosztach rekrutacyjnych oraz usprawnić proces on-boardingu pracowników. Poza korzyściami finansowymi realizowana Akademia pozytywnie wpłynęła na postrzeganie klienta jako organizację inwestująca w rozwój swoich pracowników i zwiększyła ich rozpoznawalność na rynku pracy oraz lojalność pracowników.

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

29 marzec

To be or not to be a multi cloud company? Przewodnik dla kadry kierowniczej, doradców ds. chmury i architektów IT. (część 2)

Po przeczytaniu pierwszej części poradnika zauważymy, że strategie organizacji są różne. Część firm oparło swój biznes wyłącznie na j...

Ikona kalendarza

27 wrzesień

Sages wdraża system Omega-PSIR oraz System Oceny Pracowniczej w SGH

Wdrożenie Omega-PSIR i Systemu Oceny Pracowniczej w SGH. Sprawdź, jak nasze rozwiązania wspierają zarządzanie uczelnią i potencjałem ...

Ikona kalendarza

12 wrzesień

Playwright vs Cypress vs Selenium - czy warto postawić na nowe?

Playwright, Selenium czy Cypress? Odkryj kluczowe różnice i zalety każdego z tych narzędzi do automatyzacji testów aplikacji internet...