Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to inicjatywa, która odgrywa kluczową rolę we wspieraniu przedsiębiorców i pracowników w Polsce. Dofinansowania z KFS to doskonała okazja na rozwój umiejętności, zdobycie nowych kwalifikacji i unowocześnienie kompetencji w różnych branżach. W tym artykule przyjrzymy się szczegółom dotyczącym Krajowego Funduszu Szkoleniowego, jego funkcjonowaniu, możliwościach oraz korzyściach, jakie oferuje dla osób pragnących rozwijać się zawodowo.
Z tekstu dowiedz się również:
- Jaki jest budżet KFS na 2025 rok
- Jakie są tegoroczne priorytety dofinansowania
- Kto może ubiegać się o wsparcie finansowe
- Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać dofinansowanie
- Gdzie można składać wnioski
Budżet KFS na 2025 rok oraz tegoroczne priorytety wydatkowania
W 2025 roku budżet KFS wynosi 419 591 tys. zł. Środki te mogą być przeznaczone również na szkolenia IT.
Poniżej znajdziesz tegoroczne priorytety finansowania, ustalone przez Ministra Pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie. 2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych. 8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/kfs-2025
Dlaczego warto ubiegać się o dofinansowanie z KFS?
Każda firma, urząd lub fundacja zatrudniająca pracowników na umowę o pracę, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę, mogą ubiegać się o dofinansowanie z KFS. Rodzaj umowy o pracę i forma zatrudnienia nie mają znaczenia. Dofinansowanie jest udzielane zgodnie z zasadą pomocy de minimis, co oznacza, że jest to bezzwrotne wsparcie państwa. Co ważne, nie ma ograniczeń wiekowych.
Pracodawca może otrzymać do 80% dofinansowania kosztów szkoleń i egzaminów, co oznacza, że pokrywa tylko 20% tych kosztów. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób mogą uzyskać 100% dofinansowania.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Najpierw sprawdź w lokalnym Urzędzie Pracy, czy ogłoszony został nabór wniosków i jak długo będzie trwał. Pamiętaj, że wsparcie finansowe może zostać przyznane tylko przed rozpoczęciem procesu kształcenia, dlatego ważne jest złożenie wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem. Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, jednak z uwagi na ograniczoną pulę środków decydująca jest nie tylko poprawność dokumentacji, ale również kolejność zgłoszeń. Dlatego warto działać szybko i nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Aby to zrobić, pracodawca powinien skontaktować się z właściwym urzędem pracy w zależności od miejsca swojej siedziby lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Aktualny nabór wniosków KFS w 2025 roku
Informacje o naborze wniosków w poszczególnych powiatach znajdziesz na stronie: Dofinansowanie KFS w Sages
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.