Na początku stycznia zachęcaliśmy Was do wzięcia udziału w IV edycji badania społeczności IT organizowanego przez Bulldogjob w partnerstwie z naszą firmą – Sages. Badanie zostało zakończone, a wnioski podsumowane w raporcie. Dzięki zaangażowaniu szerokiego grona ankietowanych, udało się po raz kolejny uzyskać bieżący i kompleksowy obraz polskiej branży IT. Według szacunków wskazanych w raporcie, rynek IT wzrośnie w okresie 2021-2026 o 4,8%. Warto więc wiedzieć co w branży piszczy, gdyż jest to wciąż atrakcyjny kierunek kariery.
Jak prezentuje się obecnie rynek IT? Jaką rolę w społeczności IT odgrywa rozwój i edukacja? W jaki sposób specjaliści IT poszerzają swoją wiedzę: poprzez szkolenia IT, studia podyplomowe, a może kursy online?
Badanie społeczności IT stało się już corocznym wydarzeniem. Organizowane jest cyklicznie od 2019 r. Z roku na rok liczba osób, biorących udział w badaniu rośnie, co pozwala na poznanie rzetelnego obrazu branży IT w Polsce. Powodów, dla których warto śledzić wnioski z badania Bulldogjob jest co najmniej kilka. Przede wszystkim raport może posłużyć jako narzędzie do podejmowania celowych i skutecznych decyzji na temat kariery w branży IT. To również nieoceniona porcja wiedzy o poziomie zarobków, najbardziej popularnych specjalizacjach i technologiach, jak również przekrój przez warunki pracy. Kompleksowe wnioski z raportu dostępne są na stronie internetowej Bulldogjob: https://bulldogjob.pl/it-report/2022, a my jako partner badania prezentujemy podsumowanie najważniejszych aspektów, szczególną uwagę poświęcając tematowi rozwoju zawodowego i edukacji.
Krajobraz branży IT – wybrane wnioski
Z raportu wyłania się kilka wniosków, które pozwalają na krótką charakterystykę obecnego krajobrazu rynku IT.
Po pierwsze, jest to wciąż mało różnorodna branża. Dominują mężczyźni, którzy stanowią aż 86% ankietowanych, podczas gdy kobiety zaledwie 14%. Niewiele się zmieniło w tym zakresie od zeszłego roku, gdyż proporcje te rozkładały się dokładnie tak samo. Za to w stosunku do 2020 r. widzimy już poprawę. Wtedy mężczyźni stanowili 90% badanych, a kobiety niecałe 10%. Co ciekawe, pomimo że mniej licznie reprezentowane, kobiety szybciej zdobywają umiejętności i doświadczenie, a tym samym statystycznie szybciej awansują w branży IT.
Najliczniej reprezentowaną grupą w społeczności są osoby w wielu 25-30 lat (34%), a zaraz za nimi osoby w przedziale 30-34 lat (25%). Ze względu na rozpowszechnienie modelu pracy zdalnej, coraz mniejsze znaczenie odgrywa miejsce zamieszkania. To pozytywny trend dla osób z mniejszych miast, dla których lokalizacja przestaje być już barierą w znalezieniu wymarzonej pracy w sektorze IT.
Większość ankietowanych, bo aż 55% ukończyła kierunkowe studia informatyczne. Pozostałe osoby przeszły przez proces przebranżowienia. Dla 30% badanych był on zapewne mniej wymagający, gdyż zadeklarowali ukończenie innych kierunków technicznych. 15% ankietowanych zaś to absolwenci kierunków nietechnicznych. W dalszej części przyjrzymy się, z jakich dostępnych form kształcenia korzystają te osoby, aby dokonać zmiany zawodowej.
W kwestii popularności specjalizacji niewiele się zmienia. Trzy najbardziej popularne zawody to wciąż programiści, testerzy i DevOpsi. Specjaliści IT pracują głównie dla firm z polskim kapitałem (54%). Ponieważ jednak kompetencje naszych specjalistów są coraz bardziej cenione, w Polsce pojawiać się będzie więcej przedstawicielstw zagranicznych firm, w związku z czym proporcje te mogą zostać zachwiane.
Zmienia się również charakter pracodawcy. Dotychczas były to głównie firmy działające w modelu outsourcingowym i software house’y. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na rozwój własnego oprogramowania, aby szybciej i lepiej reagować na potrzeby klienta. Dlatego też coraz więcej ofert pracy będzie pojawiać się od firm działających np. w obszarze e-commerce.
Rola edukacji w branży IT
Wnioski z raportu Bulldogjob jednoznacznie wskazują, że edukacja odgrywa bardzo ważną rolę dla społeczności IT. Aż 73% badanych ukończyło studia wyższe, z czego 38% studia magisterskie. Wiedza jest więc fundamentem kształtowania ścieżki kariery. Jak możemy zaobserwować na podstawie lektury raportu, nie przestaje być istotna również na późniejszych etapach.
Dla 50% ankietowanych szkolenia i kursy zawodowe to najatrakcyjniejsze benefity, jakie może zaproponować pracodawca. Dla 32% liczą się kursy językowe i dofinansowanie nauki.
W 2021 r. najważniejszy dla społeczności IT był rozwój 34%. W badaniu 2022 r. rozwój spadł na 3 miejsce i opowiedziało się za nim 24% ankietowanych. Na pierwszym miejscu znalazły się pieniądze (26%) i ludzie (25%). Jak możemy zauważyć, różnice procentowe między tymi trzema pozycjami są jednak minimalne. Jeśli nałożymy na to sytuację ekonomiczną w kraju (inflacja) oraz pokłosie odizolowania na skutek COVID-u, te drobne roszady są jak najbardziej zrozumiałe.
Zaskoczenia nie ma również w analizie odpowiedzi na pytanie o motywatory. Po raz trzeci z rzędu okazuje się, że społeczność IT do pracy motywują takie czynniki jak chęć rozwoju i samodoskonalenia, bez względu na to gdzie pracują. Daje to bardzo pozytywne świadectwo o dojrzałości przedstawicieli branży. Oznacza to, że nie boją się innowacji i są otwarci na nowe ścieżki rozwoju zdobywane poprzez szkolenia IT, przez co aktywnie kontrybuują w postępie technologicznym.
Szkolenia IT i inne źródła wiedzy
Wśród głównych źródeł zdobywania wiedzy i rozwoju zawodowego, społeczność IT wymienia:
- Blogi i serwisy tematyczne (77%)
- Kursy online/YouTube (69%)
- Współpracownicy/znajomi (63%)
- Fora internetowe (46%)
- Książki (38%)
- Płatne kursy i szkolenia IT (35%)
- Konferencje / meetupy (22%)
- Studia podyplomowe (3,9%)
Na czele listy znajdują się te formy kształcenia, które można realizować zdalnie, co również może być pokłosiem COVID-u. Tak jak kiedyś wszelkie kursy online czy e-learning mogły wzbudzać wątpliwości co do rzetelności, tak najnowsze badanie Bulldogjob pokazuje, że obawy te są obecnie bezpodstawne i dużo osób korzysta z tych form kształcenia.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkoleń IT, które swoim zakresem dostosowane są do poziomu zaawansowania odbiorców, konkretnych specjalizacji i technologii. W Sages doskonale rozumiemy trendy i wyzwania branży IT. Dlatego też zajmujemy się kształceniem specjalistów IT wielotorowo, w tym poprzez:
- kursy Masterclass i e-learning
- otwarte i dedykowane szkolenia IT
- Programy rozwojowe, czyli intensywne kursy zawodowe pozwalające zdobyć nowy zawód lub znacząco podnieść kompetencje w konkretnej dziedzinie
- studia podyplomowe realizowane we współpracy z Politechniką Warszawską oraz Akademią Leona Koźmińskiego