Omega-PSIR: CRIS / RPS / IR / Repozytorium danych badawczych / Oprogramowanie do ewaluacji w jednym systemie
Omega-PSIR
System Bazy Wiedzy stworzony przez Politechnikę Warszawską, pozwalający na kompleksowe zarządzanie informacją o nauce i potencjałem badawczym, wspierający procesy ewaluacyjne instytucji naukowych i jej pracowników oraz działający na rzecz budowanie wizerunku i rozpoznawalności.
Liczba wdrożeń
System wdrożyliśmy w ponad 45 uczelniach
Z systemu Omega-PSIR korzystają między innymi:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Politechnika Białostocka
- Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN
- Politechnika Śląska
- Wojskowa Akademia Techniczna
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika
- Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
- PWSZ Tarnów
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Śląski
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny
- Politechnika Koszalińska
- Instytut Matki i Dziecka
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Instytut Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Akademia Marynarki Wojennej,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
Firmy, które nas doceniły
Autoryzowany dostawca DataCite
Jedyny autoryzowany dostawca usług ORCID w Polsce
Na bazie systemu zbudowano Polską Platformę Medyczną
Wiodący system w Polsce notowany na liście euroCRIS
Warto zaufać systemowi Omega-PSIR
1 miejsce w Polsce (najwięcej wdrożonych instytucji) wśród systemów zarządzających dorobkiem naukowym
6 miejsce na świecie (najwięcej wdrożonych instytucji) wśród systemów zarządzających dorobkiem naukowym
Wdrożenie w infrastrukturze klienta z pełnym wsparciem
Licencja wraz z kodem źródłowym
Z systemu korzysta 8 na 10 uczelni wybranych w ramach "Inicjatywy Doskonałości - Uczelnia Badawcza"
Przez uczelnie dla uczelni
Korzyści z systemu Omega-PSIR
System Bazy Wiedzy (CRIS), pozwalający na kompleksowe zarządzanie informacją o nauce i potencjałem badawczym, wspierający procesy ewaluacyjne instytucji naukowych i jej pracowników oraz działający na rzecz budowanie wizerunku i rozpoznawalności.
Ewidencja dorobku naukowego
Ewidencja działalności związanej z aktywnością naukową. Pozwala na gromadzenie w jednym systemie danych dotyczących: dorobku publikacyjnego, projektów, patentów, wdrożeń, aparatury badawczej, laboratoriów, prac dyplomowych, doktorskich, nagród, osiągnięć, działań popularyzujących naukę, członkostw w komisjach i i wielu innych. Umożliwia komunikację z innymi systemami oraz akwizycję danych z wielu źródeł – zarówno wewnętrznych (np. z systemu kadrowego i obsługi studentów, baz bibliograficznych) jak i baz światowych np. ORCiD, CrossRef, Scopus.
Narzędzie do ewaluacji
Realizuje zadania związane z zarządzaniem informacją o nauce z uwzględnieniem ustawowych wymagań dot. ewaluacji jednostek naukowych. System monitoruje i aktualizuje dane istotne dla procesu (w tym punktację czasopism, listę wydawców). Zawiera moduł optymalizacji koszyka osiągnięć i udziałów. Komunikuje się z systemami PBN Pol-On. Organizuje proces zbierania oświadczeń od pracowników naukowych. Na bieżąco aktualizuje punktację i reguły ministerialne.
Widoczność i rozpoznawalność
Buduje wizerunek uczelni w Polsce i na świecie. Prezentuje wyniki badań i potencjał badawczy. Gwarantuje widoczność w krajowych i światowych systemach zewnętrznych i wyszukiwarkach (np. OpenAIRE, ORCiD, Google Scholar). Pokazuje współpracę krajową i międzynarodową. Umożliwia wyszukiwanie ekspertów, zespołów badawczych. W ramach promowania Instytucji i jej współpracy z przemysłem Omega-PSIR pozwala rejestrować patenty, produkty, wdrożenia oraz efekty praktyczne, aparaturę badawcza (Infrastrukturę).
Działanie na rzecz otwartości
System umożliwia indeksowanie, udostępnianie publikacji i pozostałego dorobku naukowego instytucji i jej pracowników. Ma wbudowane repozytorium pełnotekstowe i danych badawczych. Zapewnia możliwość określania licencji na jakiej powstały teksty i dane badawcze oraz określenie poziomu dostępności lub okresowego zawieszenia dostępności (okres karencji). Dzięki synergii z modułem ewaluacji i oceny pracowniczej umożliwia efektywne tworzenie polityk otwartości.
Repozytorium danych badawczych
Umacnia wizerunek instytucji – umożliwia udostępnianie danych badawczych z domeny uczelni. Pozwala na tworzenie instytucjonalnego repozytorium danych badawczych zgodnego z wymogami NCN i Ministerstwa. Jest zgodny z 5-star Open Data i FAIR Data oraz integruje się z DataCite. Wspiera nadawanie DOI i Handle.net. Umożliwia łączenie rekordu danych badawczych z innymi rekordami w systemie np. projektami i pracownikami naukowymi.
Organizacja procesów z informacją o nauce
Usprawnia zarządzanie obiegiem informacji dotyczącym ewidencji dorobku, oświadczeń o osiągnięciach naukowych, administracją projektami badawczymi i oceną pracowniczą.
Analityka i raportowanie
Zapewnia wgląd w kondycję badań realizowanych przez jednostkę, wspierając procesy zarządcze. Umożliwia efektywne raportowanie. Dzięki zgromadzeniu całości danych związanych z badaniami naukowymi i wzajemnym ich powiązaniu tworzy obraz całego procesu badawczego od wniosków projektowych przez projekty, efekty (takie jak publikacje czy patenty) po związane z nimi metryki. Moduł raportów i BI umożliwia zarówno tworzenie ogólnych i szczegółowych rutynowych zestawień takich jak raport oceny pracowniczej czy dorobku naukowego do awansu zawodowego i wydobycie cennej, istotnej zarządczo wiedzy ze zgromadzonych danych.
Od uczelni dla uczelni
Najlepsza technologia
Naukowcy
Publikacje
Patenty
Projekty
Prace dyplomowe
Prace doktorskie
Zapisz się na Newsletter Międzyuczelniany
Działamy na rzecz budowania otwartości w nauce i dzielenia się wiedzą. Poprzez newsletter chcemy informować o organizowanych przez nas szkoleniach, webinarach i konferencjach oraz dzielić się wiedzą dotyczącą m.in. zarządzania informacją o nauce i potencjałem badawczym. Będziemy również informować o nowych funkcjonalnościach i innych zmianach w systemie Omega-PSIR, stworzonym przez Politechnikę Warszawską. Nie wyślemy Państwu nic, co sami uznalibyśmy za spam.